رفتن به محتوای اصلی
امروز: ۰۶:۳۶:۳۶ ۲۰۱۹/۲۰/۱۰     ورود
EN - FA

برای تبلیفات در سایت

 

 

 

 

 

 

 

 

 

برای تبلیفات در سایت

 

 

 

 

 

 

 

 

برای تبلیفات در سایت

havapima

در سال ۲۰۰۱ یک هواپیما با ۲۹۳ مسافر و ۱۳ خدمه، از تورنتو به مقصد لیسبون در حال پرواز بود که هر دو موتورش را در آسمان اقیانوس اطلس از دست داد. خلبان که تجربه بیست هزار ساعت پرواز را داشت، تصمیم گرفت ایراباسA۳۳۰ را بدون موتور هدایت کند. او توانست ۷۵ مایل، یعنی  ۱۹ دقیقه، هواپیما را بدون موتور  هدایت کند؛ تا در نزدیکترین فرودگاه فرود آید. برای فرود آمدن؛ او مجبور بود ارتفاع را کم کند و یک چرخش کامل انجام دهد. خوشبختانه این فرود اضطراری تلفات نداشت. داستان این پرواز که در آمریکا اتفاق افتاد؛ باعث می شود که اگر در پروازی انسان بشنود که موتور هواپیما از کار افتاده، خیالش راحت باشد که شانس فرود بدون موتور هم، وجود دارد. خراب شدن موتور هواپیما ممکن است به دلیل حریق، خاکستر آتشفان یا پرندگان باشد. در حقیقت امروزه که هواپیماها دارای دو موتور و بعضی ۴ موتور هستند خراب شدن تعدادی از موتورها خطری جدی ایجاد نمی کند، حتی آتش گرفتن یکی از موتورها هم، خیلی خطر آفرین نیست. زیرا اولا" بدن هواپیما عایق است و آتش به آن سرایت نمی کند. ثانیا" خلبان از همان داخل کابین می تواند سیستم اطفاء حریق را فعال و موتور را خاموش کند. ثالثا" موتورها عنصر اصلی برای پرواز یک هوایپما نیستند همانطور که گلایدرها و هواپیماهای کاغذی بدون موتور پرواز می کنند.

plane

خلبان پاتریک اسمیت در کتاب اسرار کابین می گوید؛ جالب است بدانید که کم کردن ارتفاع و فرود اضطراری بدون موتور که پرواز بیکار flight idle نامیده می شود که در واقع همانند پایین رفتن یک خودرو در سراشیبی با کلاچ پایین است. در هر پروازی بدون اینکه مسافران متوجه شوند، این اتفاق می افتد. در این حالت، موتور هواپیما به سیستم های حیاتی قدرت می دهد، اما هیچ گونه فشاری فراهم نمی کند. خرابی موتور هواپیما به ندرت اتفاق می افتد؛ ولی این که هواپیما بدون موتور چه مسافتی را می تواند طی کند، با توجه به مدل هواپیماها که در سرعت و شیب متفاوتی ارتفاع را کاهش می دهند، متفاوت است. اگر هواپیما دارای نسبت برخاست به کشش ۱۰:۱ باشد، به این معناست که در هر ۱۰ مایل از پرواز ۱ مایل از ارتفاع را از دست می دهد. هواپیمایی که در حال پرواز در ارتفاع معمول ۳۶۰۰ پایی ( حدود ۷ مایل) هر دو موتورش  را از دست بدهد، قادر خواهد بود پیش از رسیدن به زمین تا ۷۰ مایل دیگر پرواز کند.

planeengine

جالب است بدانید مرگبار ترین حادثه هوایی، نه در آسمان، بلکه در باند فرودگاه زمانی که دو هواپیما بوینگ ۷۴۷ به هم برخورد کردن به وقوع پیوست. این حادثه ۵۸۳ نفر تلفات داشت. خوشبختانه امروزه ایمنی پروازها ارتقاء یافته و از ۱۹۰۰ تلفات در سال ۱۹۸۵ به صفر نفر تلفات در ۲۰۱۷ رسیده است. در هر حال،دیدن فیلم Sully  که می خواهد هواپیما را بر روی روخانه فرود آورد خالی از لطف نیست.
منبع:
https:‎//www.msn.com/en-us/travel/news/how-far-can-a-plane-fly-if-both-its-engines-fail/ar-AAzGvRT?ocid=spartandhp

 

field_video
کپی رایت | طراحی سایت دارکوب