رفتن به محتوای اصلی
امروز: ۰۴:۱۲:۴۴ ۲۰۲۱/۱۸/۰۵     ورود
EN - FA

برای تبلیفات در سایت

 

 

 

 

 

 

 

 

 

برای تبلیفات در سایت

 

 

 

 

 

 

 

 

برای تبلیفات در سایت

aleovera

آلوئه ورا از زمان های دور کاربرد پزشکی، آرایشی و دارویی بسیاری داشته است از جمله در مهندسی بافت به دلیل تجزیه پذیری، زیست سازگاری و خاصیت سمیت کم، مورد توجه بوده است. می توان به برخی از فعالیت های دارویی منتسب به گیاه آلوئه ورا از جمله اثرات ضدالتهابی، آنتی آرتریت، ضدباکتری و ضدقارچ و هیپوگلیسمی اشاره کرد. برخی معتقدند این گیاه به دلیل خواص ضدقارچی از ایجاد شوره سر جلوگیری می کند. گیاه آلوئه ورا برای کنترل عفونت های قارچی نیز مفید است. از دیگر اثرات ژل تازه آلوئه ورا بهبودی زخم ها و آسیب های سطحی پوستی است. آلوئه ورا بر افزایش جذب سطحی داروهایی مانند مفنامیک اسید و کلشیسین مورد تایید قرار گرفته است.
ترکیبات تشکیل دهنده آلوئه ورا:
-ویتامین ها: شامل ویتامین های A,B۱,B۲,B۳,B۱۲,C,E و فولیک اسید است که بیشتر نقش خنثی سازی رادیکال آزاد را برعهده دارند.
-آنزیم ها: شامل آنزیم های لیپاز، آلکالین فسفاتاز، لیاز، پراکسیداز، برادی کیناز و دیسموتاز می باشد. از این بین گلوتاتیون پراکسیداز و سوپراکسید دیسموتاز قوی ترین آنتی اکسیدان می باشد. برادی کیناز نیز اثراتت ضدالتهابی را از طریق غیرفعال سازی برادیکینین اعمال می کند. 
- ترکیبات معدنی: سدیم، پتاسیم، منیزیم، منگنز، مس، روی، کرومیوم و آهن از جمله ترکیبات معدنی موجود در این گیاه می باشند که نقش مهمی را در عملکرد آنزیم ها ایفا می کنند. همچنین تا حدودی اثرات آنتی اکسیدانی نیز دارند.
- قندها: قندها در لایه مخاطی و زیر پوست قرار دارند. مونوساکارید (گلوکز و فرکتوز) و پلی ساکارید (گلوکومانان و پلی مانوز) از جمله قندهای موجود در گیاه می باشد. پلی ساکاریدها نقش تعدیل کننده سیستم ایمنی را دارند. گلوکومانان نیز به عنوان یک پلی ساکارید نقش مهمی در بهبود زخم را دارد که در ادامه به آن پرداخته می شود.
- استرول ها: از جمله این مواد به کمپسترول، بتاسیتوسترول و لوپئول می توان اشاره کرد. لوپئول خاصیت ضدمیکروبی و ضددردی نیز دارد. بتاسیتوسترول نیز از طریق تحریک گیرنده فاکتور رشد فیبروبلاست سبب افزایش ساخت کلاژن در مرحله دوم ترمیم زخم می شود.
- هورمون ها: از جمله هورمون ها می توان به آکسین و ژیبرلین اشاره کرد که در بهبود زخم کمک شایانی می کنند. 
- آمینواسیدها: موسیلاژ آلوئه ورا، ۲۰ مورد از ۲۲ مورد اسید آمینه غیرضروری و ۷ مورد از ۸ مورد اسید آمینه ضروری را دارد.
- لیگنین: از جمله موادی که در ژل درونی آلوئه ورا است و سبب افزایش نفوذ سایر مواد در استفاده موضعی می شود.
 

field_video
کپی رایت | طراحی سایت دارکوب