رفتن به محتوای اصلی
امروز: ۰۲:۴۷:۰۰ ۲۰۲۱/۱۸/۰۵     ورود
EN - FA

برای تبلیفات در سایت

 

 

 

 

 

 

 

 

 

برای تبلیفات در سایت

 

 

 

 

 

 

 

 

برای تبلیفات در سایت

حیواناتی که خون قرمز رنگ ندارند

اکثر حیوانات مهره دار خون قرمز رنگ دارند. این رنگ توسط هموگلوبین تولید می شود، پروتئینی که به خون ما کمک می کند تا اکسیژن را توزیع کند. اما بعضی از موجودات خونشان قرمزرنگ نیست. دانشمندان نمی دانند چرا گروهی از خزندگان کوچک به خون سبز نیاز دارند. در گینه نو مارمولک های مختلفی وجود دارند که خون سبز رنگ دارند. به این ترتیب زبان، ماهیچه ها و استخوان ها همه سایه ای از رنگ سبز دارند. همانند انسان، خزندگان دارای گلبول های قرمزغنی از هموگلوبین هستند. این سلولها برای همیشه نمی مانند و در نهایت تجزیه می شوند و مواد زائد سبز رنگی را بوجود می آورند که در بسیاری از مهره داران این مواد از سیستم گردش خون حذف می شوند؛ زیرا برای سلولها مضر هستند. با این حال مارمولک ها دارای مقدار زیادی از این مواد سبز رنگ هستند که این مقدار مواد سبز رنگ در خون انسان کشنده است. علاوه بر این تمرکز این مواد سبز رنگ در خون مارمولک ها به حدی است که برهموگلوبین ها غلبه می کند و خون آنها سبز رنگ به نظر می رسد. کروکودیل هائی در آب های بسیار سرد اقیانوس اطلس قطب جنوب زندگی می کنند که به علت سرمای زیاد در خون خود هموگلوبین ندارند. شاید بپرسید پس چگونه اکسیژن در خون حمل می شود؟ آب سرد دارای اکسیژن بیشتری از آب گرم است و این کروکودیل ها آکسیژن را مستقیم از طریق پوست از آب سرد دریافت کرده و وارد سیستم گردش خون می کنند.  در حقیقت خون آنها مایع بی رنگ است.
با وچود اینکه هموگلوبین عنصر کلیدی در سیستم گردن خون تمامی مهره داران است؛ با این حال بسیاری از موجودات پروتئینی جایگزین همو گلوبین بنام هموسیانین دارند که قابلیت حمل اکسیژن را دارند. درحالیکه همو گلوبین ها اتم آهن دارند ولی هموسیانین اتم مس دارند که باعث می شود رنگ خون آبی شود. بسیاری از حیوانات همانند عنکبوت ها، عقرب ها و هشت پا هموسیانین در خون خود دارند و خون تقریبا آبی رنگ دارند. 
خرچنگ های نعل اسبی هم در خون خود هموسیانین دارند و از طرف دیگر گلبولهای سفید برای مبارزه با بیماری ها  را ندارند در عوض سلولهای متحرکی بنام آمیبوسیت ها دارند که هنگام برخورد با باکتری ها یک ژل که سریعا متقعد می شود را در اطراف باکتری تولید می کنند که موجب از بین رفتن باکتری می شود. از این سلولها در پزشکی، بهره زیادی می برند. 
براکیوپودها هم بجای هموگلوبین، همیرریتین دارند که رنگ خون را بی رنگ یا زرد نشان می دهد و زمانی که اکسیژن را حمل میکنند، به رنگ بنفش تا صورتی در می آیند. 
 

field_video
کپی رایت | طراحی سایت دارکوب