رفتن به محتوای اصلی
امروز: ۰۴:۵۸:۵۷ ۲۰۲۴/۲۴/۰۶     ورود
EN - FA

برای تبلیفات در سایت

 

 

 

 

 

 

 

 

 

برای تبلیفات در سایت

 

 

 

 

 

 

 

 

برای تبلیفات در سایت

هرجايي كه هستيد، بنشينيد يا بايستيد؛ نفس عميقي بكشيد و بعد هوا را بيرون دهيد. هنگام دم فروبردن، سينه شما بيشتر منبسط مي شود يا شكم تان؟ اگر قفسه سينه تان بيشتر جلو مي آيد، در اين صورت، مانند بیشتر مردم، كار اشتباهي مي كنيد. نفس عميق ديگري بكشيد و به اين عمل ادامه دهيد شيوه درماني ياد شده به حدي مؤثر و كارساز است كه دكتر جيمز اس. گوردون رئيس مركز پزشكي تن و روان در واشنگتن ديسي آن را به هر بيماري كه برخورد مي كند، از بیماران پيشرفته سرطاني گرفته تا كودكان دبستاني كه دچار اختلاهای كمبود توجه اند، مي آموزد. این پزشک معتقد است تنفس عمیق، بهترین و یگانه ترین درمان ضد تنشی انسان است. هنگامي كه هوا را به بخش تحتاني ريه هايمان، يعني جایی كه تبادل اكسيژن به كاراترين شيوه صورت مي گيرد، فرو مي بريم، همه چيز دگرگون مي شود. ضربان قلب، كند مي گردد؛ ميزان فشار خون كاهش پيدا مي كند، عضله ها شل شده و ذهن، آرامش مي يابد.
طريقه تنفس شكمي
تنفس عميق شكمي يا نفس كشيدن شكمي، نه تنها به ايجاد آرامش جسم كمك مي كند، بلكه قادر است اثرهای منفي فشار رواني را خنثي سازد. در زیر طریقه گام به گام این فن را شرح می دهیم.
۱- به پشت دراز بكشيد و كتابي را روی شكم تان بگذاريد. عضله های شكم تان را شل كنيد و طوري نفس عميق بكشيد كه كتاب بالا بيايد و موقعي كه نفس تان را بيرون مي دهيد، به زمين بيفتد. در اينگونه نفس كشيدن، هوا را به قسمت فوقاني سينه و نيز بخش تحتاني ريه ها فرو مي بريد و تمام حفره قفسه سينه را منبسط مي كنيد.
۲- راست بنشينيد و دست راست تان را روی شكم و دست چپ تان را روی قفسه سينه خود قرار دهيد. چنان نفس عميقي بكشيد كه در حين دم و بازدم، دست راست شما بالا و پايين برود، درحاليكه دست چپ تان به طور تقریبی بي حركت بماند؛ هوا را از بيني به شش ها وارد ساخته و از همين عضو با دهان بيرون دهيد و به اين ترتيب، از احساس تنفس شكمي لذت مي بريد.
۳- ساعتي را طوري در مقابل چشمانتان قرار دهيد كه عقربه ثانيه شمارش به وضوح ديده شود. آهسته نفس بكشيد، شكم تان را پنج ثانيه پر از هوا كنيد و سپس بعد از پنج ثانيه ديگر، هوا را آهسته خارج سازيد. در سرتاسر روز، تنفس شكمي بكنيد؛ به طور نمونه موقع بيداري، پيش از خواب و در هر وضعيت پرتنش روزانه.

field_video
کپی رایت | طراحی سایت دارکوب