رفتن به محتوای اصلی
امروز: ۰۴:۴۳:۵۲ ۲۰۲۴/۲۴/۰۶     ورود
EN - FA

برای تبلیفات در سایت

 

 

 

 

 

 

 

 

 

برای تبلیفات در سایت

 

 

 

 

 

 

 

 

برای تبلیفات در سایت

امروزه، روزه بر دو نوع است: روزه طبی و روزه مذهبی. روزه طبی یا امساک از خوردن بعضی غذاها مخصوصا غذاهای محرک، فقط فواید جسمی‏ داشته، ولی روزه مذهبی منافع جسمی و روحی را داراست. بیمارستانهای مخصوص لاغر کردن‏ افراد چاق و کلینیک‏ های زیبایی، ماساژ و تراپی(معالجه بوسیلهء ماساژ) در سراسر جهان مشتریان فراوانی دارد و اشخاص‏ زیادی برای از بین بردن چربی ‏های زیادی‏ شکم و سایر نقاط بدن، به این بخش ها مراجعه‏ کرده، با تحمل مخارج بسیار سنگین، اثر موقتی برای آنها حاصل می گردد. زیرا اصل‏ تغذیه، یعنی سوخت و ساز(متابولیسم) مواد غذایی باید برپایه متعادلی باشد، تا اصولا مواد اضافی در نقاط مختلف، مخصوصا مراکز حساس بدن مانند: قلب، شرایین، مغز و کبد رسوب نکند. حال ببینیم این استراحت روحی و جسمی و رژیم غذایی در روزه‏ طبی بیشتر است یا در روزه‏ که شرع مقدس اسلام‏ دستور فرموده است.

استراحت روحی: چون روح و جسم با یکدیگر همبستگی‏ دارند،آنگاه که استراحت روحی نبود، جسم هم کسل می شود و خستگی یکی از مهمترین عوامل برهم زننده متابولیسم مواد غذایی است. روح که خسته شد پدیده جدیدی که‏ بیماری زا است حاصل می شود و آن اسپاسم‏ (انقباض) در نقاط مختلف بدن است. انقباض‏ در رگها موجب کمی یا زیادی فشار خون‏ می شود. در معده درد زیاد و نفخ شکم و در ریه‏ ها تنگی نفس ایجاد می کند. آیا کسانیکه‏ کار آزاد و روح سالم و ایمانی قوی دارند، کمتر به این بیماریها مبتلا نمی شوند؟ پاسخ‏ مثبت است. شخصی که در ماه مبارک رمضان‏ قبل از سحر از خواب برمی خیزد، با خلوص‏ نیت دعا می کند، نماز می خواند، عذر گناهان‏ را می خواهد، توبه می کند، دروغ نمی گوید، یک نوع صفای باطن و آرامش روحی پیدا می کند.
استراحت جسمی: منظور از استراحت، دراز کشیدن‏ و خوابیدن نیست، بلکه استراحت اجزاء متشکله جسم است. قلب لازم نیست فعالیت‏ بیش از اندازه کند. ریه‏ ها، در معرض‏ فشار و سنگینی تنور شکم نیستند. معده‏ سنگینی نمی کند. غدد جنسی موقتا فعالیت‏ خود را در کنار می گذارند و خلاصه یک‏ رژنرسانس (ترمیم) کاملی برقرار می شود. اینست که اشخاص در ایام ماه مبارک رمضان‏ خود را سبک حس می کنند، فعال هستند، و حوصله مطالعه دارند.

 

field_video
کپی رایت | طراحی سایت دارکوب